WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Pamiętajmy o przeszłości - pomnik poległym obrońcom Ojczyzny
FdZD 13.11.2009
W roku 1918 Wojkowice Komorne były małą wsią położoną obok granicy Prusko-Rosyjskiej, wchodzącej w skład zaboru rosyjskiego. Echa wielkiej polityki wolno dochodziły do mieszkańców. Dzień codzienny, praca na roli i przy budowie powstającej Kopalni Węgla Kamiennego nie stłumiły jednak tęsknoty do własnej ojczyzny – POLSKI.

Koniec I Wojny Światowej stwarzał realne możliwości powstania własnej ojczyzny. Pamięć o jej historii przekazywana przez poetów, pisarzy i malarzy podtrzymywała ducha patriotyzmu. Kto wówczas nie pasjonował się powieściami Sienkiewicz i Prusa; kto nie uczył się wierszy naszych poetów jak Mickiewicz, Słowacki i Norwid; kto ze wzruszeniem nie oglądał płócien Grottgera i Matejki ! To był budulec naszej narodowej świadomości o której w dobie internetu i kultury medialnej tak mało się pamięta.

W roku 1918 mieszkańcy czynnie włączyli się w rozbrajaniu okupanta pruskiego /tak od roku 1914 tereny naszej wioski okupowały wojska Pruskie/. Możemy grupę naszych przodków z tego okresu zobaczyć na zachowanej fotografii.
Po dwudziestu latach w roku 1938 społeczność Wojkowic Komornych, Gminy Bobrowniki i Starostwo Powiatowe w Będzinie w rocznicę 20-sto lecia uzyskania niepodległości postanowiła wybudować Pomnik.

Pomnik miał i ma czcić dwa ważne dla naszego kraju i regionu wydarzenia. Pierwsza to uzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz zwycięską wojnę z bolszewikami 1920 roku. Spina je jeden motyw – pamięć o poległych w 1918 i 1920 obywatelach naszej (ówcześnie) wsi.
Nadano mu nazwę POMNIK POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY. Na dole pomnika umieszczono na tablicy cztery nazwiska poległych, a to:
SITKO STANISŁAW
ZIAJA EDWARD
UJEC MIKOŁAJ
SKOREK PIOTR
Byli to harcerze którzy wstąpili do wojska na apel Naczelnika Józefa Piłsudskiego w celu ratowania ojczyzny przed najazdem bolszewików.

Święto odsłonięcia Pomnika było wielkim wydarzeniem dla samej społeczności Wojkowic Komornych jak i dla okolicznych wiosek z Gminy Bobrowniki i samego Powiatu Będzińskiego. Uroczystość uświetnili: ówczesny Starosta Powiatu Józef Boksa, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Wojkowic Komornych i okolicy.

Uroczystość rozpoczęto zbiórką na placu przy nie istniejącym już obecnie osiedli "Betony". Na terenie tego placu stoją obecnie dwa bloki, tzw. punktowce i pawilon handlowy w okolicy placu autobusowego. Stad zaproszeni goście wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod pomnik koło Strażnicy. W pochodzie brała również udział drużyna Wojska Polskiego z którą w zaprzęgu konnym na podwoziu tzw. „bietce” ciągniony był karabin maszynowy który mieszkańcy kupili z własnych datków dla polskiej armii. Całą ceremonię można zobaczyć na szczęśliwie zachowanych fotografiach.

Pomnik był dumą mieszkańców. Figura legionisty miała głowę zwróconą na zachód w kierunku Niemiec, skąd spodziewano się i wyczuwano już bliską datę napaści na Polskę.
Po wejściu okupanta pomnik zniszczono. Jak wyglądały zniszczenia można zobaczyć także na zachowanym zdjęciu.
Po wojnie pomnik odrestaurowano, ale bez figury legionisty. Władze ówczesne o określonej konotacji politycznej nie mogły pokazać że w Wojkowicach kultywuje się pamięć o polskich żołnierzach walczących z bolszewikami.

W roku 1945 bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych na naszym terenie przed pomnikiem w wykopanym grobie pochowano 13 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania Wojkowic. W latach 60-tych ubiegłego wieku ciała ich ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły Żołnierzy Radzieckich w Katowicach.

Po zmianach ustrojowych przywrócono w końcu dawny kształt pomnika, już z figurą legionisty. W chwili obecnej jest to jedyny pomnik wojskowy na terenie całego naszego powiatu.
Tym bardziej warto przy każdej okazji przypominać mało znaną historię jego powstania, jak i same wydarzenia 1918 i 1920 roku które były motywem jego wybudowania.

Piotr Duda
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka