WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

Przewrotna wolność słowa
Piotr Bielecki 07.12.2009
Dziwne czasy nastały... ponad 20 lat temu nie można było pisać nic co było przeciw władzy. Po 1989 roku rozwijała się wolność słowa, która przybrała formę momentami niebotycznych rozmiarów, kiedy różni anonimowi internauci opluwali bez żadnych skrupułów wszystkich: osoby publiczne jak i prywatne.


I tak w internecie w komentarzach pod materiałami można poczytać jakoby jeden polityk jest złodziejem, drugi karierowiczem, a ostatnio w jednym z nowych czasopism można wyczytać, że jedno z zagłębiowskich stowarzyszeń to "grupa przestępcza trudniąca się złodziejstwem pomysłów". Wartość słowa się zdewaluowała zwłaszcza w kontekście przesytu informacji, jaki ma obecnie miejsce, głównie w internecie. Pomimo to i wbrew wcześniejszym przykładom, niektórzy są nadzwyczaj wrażliwi na krytykę nawet wypowiedzianą w formie: "burmistrz działa na niekorzyść miasta" - staje się wiec to powodem do tego by grozić sądem obywatelom, którzy mają odwagę swoje poglądy głosić w internecie pod własnym, prawdziwym nazwiskiem. Domniemam, że gdyby owy obywatel wypowiadał się jako anonimowy internauta (jak większość) jego słowa przeszłyby bez żadnego echa, nawet gdyby nie zawierałyby żadnych konstruktywnych treści i uzasadnienia. Oto w ten sposób widzimy pewne absurdy, gdy można się obrzucać błotem będąc anonimami, a grozić osobom, które pod swoimi nazwiskami wygłaszają własne spostrzeżenia. Pod względem tropienia internautów przodownikiem był ostatnio prezydent Szczecina, który tropił anonimowych aktywistów .

Życie jednak idzie do przodu i doszło do sytuacji, że nawet merytoryczne internetowe wpisy mogą doczekać się postępowania sądowego. Co ciekawsze, jako pozywający występować nawet może cała gmina (o bójcie się wszyscy krytycy samorządowych władz regionu - sic!). We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek by nie okazało się po fakcie, że wylało się dziecko razem z kąpielą. Podsumowując wypada życzyć wszystkim (nie tylko politykom) umiaru we wszystkim co robią.

Zapraszam jednocześnie do aktywności na naszym forum, na którym zdecydowana większość wpisów pochodzi od osób realnie istniejących pod podpisanymi nazwiskami. Tamtejsze wpisy można zatem zaskarżyć jeśli czyjeś dobra osobiste zostały naruszone.

Z obywatelskim pozdrowieniem

Piotr Bielecki
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka