WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Karol Adamiecki
Piotr Bielecki 14.12.2009
Urodził się 18 marca 1866 roku w Dąbrowie Górniczej na Redenie w rodzinie inżyniera górniczego Karola i Wandy z Ludwikowskich.
Przed pójściem na studia ukończył naukę w średniej szkole technicznej w Łodzi. Studiował w Instytucie Technologicznym w Petersburgu.
W 1891 r. uzyskał tytuł inżyniera technologii. Pracę zawodową rozpoczął w 1891 roku w Hucie Bankowej, z początku jako pracownik biura technicznego, następnie jako asystent kierownika walcowni.


Prowadził również badania nad techniką wyginania się i deformacją walców, wykonał przyrząd do graficznego przedstawiania powiększonych I5O-krotnie deformacji. Prowadził pierwsze obserwacje w dziedzinie organizacji produkcji. W latach 1899-1905 pracował w przemyśle hutniczym w południowej Rosji. Pracował także w Zakładach Hutniczych Hartmana w Ługańsku, gdzie pełnił funkcję kierownika walcowni, z kolei w Jekaterynosławiu był dyrektorem technicznym w Towarzystwie Akcyjnym Walcowni Rur i Żelaza.

Wykazał, że robotnicy polscy są pracowici. Pomogła mu metoda, którą sam stworzył i wypróbował. W wyniku ścisłych badań stworzył harmonogram pracy. W 1907-1911 roku pełnił funkcję dyrektora w Zakładach Ceramicznych "Korwinów" i był doradcą techniczno-organizacyjnym licznych polskich i rosyjskich zakładów przemysłowych.

Wyniki jego badań zostały opublikowane w pracy pt. "0 zasadach organizacji pracy zbiorowej". Sformułował prawa pracy m.in. prawo podziału pracy i regułę specjalizacji, prawo koncentracji, prawo harmonii.

W 1919 roku Karol Adamiecki objął Katedrę Technologii Mechanicznej i Walcownictwa na Politechnice Warszawskiej. W 1922 roku została utworzona przez niego Katedra Zasad Organizacj i Pracy i Zakładów Przemysłowych, prowadził tam wykłady z "Zasad organizacji pracy". Za całokształt swej pracy badawczej został odznaczony w 1932 roku najwyższym odznaczeniem im. Plaque d'Oro Odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. Przyznano mu honorowe członkostwo Międzynarodowego Komitetu Naukowej Organizacji na Kongresie w Amsterdamie.

Dzisiaj jego imię nosi Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Inne jego opublikowane prace to: "Harmonizacja jako jedna z głównych podstaw organizacji naukowej", "Naukowa organizacja i jej rola w życiu gospodarczym", ,,0 istocie naukowej organizacji".

Biogram opracowała Karolina Szymkowska
Portret Karola Adamieckiego namalował Romuald Korus
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka