WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

McSilesianizacja Zagłębia
Michał Gruca 18.12.2009
Czy lokalność jest przeżytkiem, czy jednak nadal ma ważną funkcję? Czy w Zagłębiu da się myśleć globalnie, a działać lokalnie? Takie pytania stawia przed nami proces globalizacji. Czy okaże się on dla Zagłębia bezduszny, czy jednak może przynieść szanse dla regionu?


Odpady globalizacji

Świat globalny jest światem ,,spisywania na straty”. Rozpoczęło się od tego, że na śmietnik trafiały rzeczy, następnie ludzie. Teraz trafiają tam całe kategorie społeczne i społeczności. Niestety takim ,,odpadem globalizacji” stało się dzisiaj Zagłębie Dąbrowskie. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Region ten nie jest w żaden sposób globalizacji potrzebny. Można zadać pytanie czym Zagłębie zawiniło? Zapewne tym, że posiada własne ,,ja”. Tym, że nie może stać się łupem absurdalnych trendów, według których bardziej od zawartości liczy się opakowanie. Nawet sąsiedni Górny Śląsk z całym swoim kapitałem zgromadzonym przez stulecia z trudem może podołać temu zadaniu.

Produkty globalizacji

Takie oczekiwania owych trendów spełnia ,,McSilesia”. Produkt ten doskonale wpisuje się w ramy stworzone przez ,,nowy wspaniały świat”. Niestety twórcy ,,McSilesii” zapomnieli o najważniejszym - twór ten ma swoich mieszkańców i przy kreowaniu go warto było wziąć to pod uwagę. O zdanie ich jednak nie zapytano gdyż od początku chciano stworzyć nic innego jak ,,brand’’, który ma za zadanie się sprzedać na rynku globalnym. Z zewnątrz ,,McSilesia” błyszczy. Jednak spoglądając pod tą świecącą skorupkę, okazuje się, że jest w środku pusto. Bez znaczenia jakie próby by podejmowano, nie wiadomo jakie pieniądze by wydawano na kolorowe billboardy - nigdy nie wyzwoli ona prawdziwej energii drzemiącej w mieszkańcach. Przyczyna jest prosta. Tak naprawdę ,,McSilesia” jest szara, ustandaryzowana, uśredniona, a dla ogólnego konformizmu stała się produktem najniższego powszechnego mianownika.

,,Zagłębie kontra McSilesia”

Czy są w tej konfrontacji jakiekolwiek szanse dla Zagłębia? Patrząc na Europę można zaobserwować prawdziwy renesans regionalizmów. Tak naprawdę ludzkie społeczności potrzebują oparcia w mniejszych strukturach, w których będą czuły się bardziej swojsko, gdyż to co globalne jest zbyt abstrakcyjne i odległe. Paradoksalne ta konfrontacja napędza regionalizmy. Globalizacja stała się katalizatorem poszukiwań struktur chroniących tożsamość i różnorodność. Nikt jednak nie chce cofać się do historii, powracać do przeszłości. Trzeba szukać nowej drogi do przodu. Szansa na to leży jednak nie w odgórnych, naginających rzeczywistość decyzjach lecz w społeczeństwie obywatelskim. Jemu należy dać szansę, gdyż ono wie najlepiej jak połączyć tradycję z nowoczesnością, tak by te dwa przeciwstawne nurty oddziałując na siebie wzajemnie się napędzały.

Michał Gruca

Warto zajrzeć:
1. Aldous Huxley - ,,Nowy wspaniały świat”
2. Benjamin Barber – ,,Dżihad kontra McŚwiat”
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka