WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Polecamy

Historia pewnego pomnika (Wojkowice)
Dariusz Jurek 25.06.2010
Dzięki uprzejmości znanego zagłębiowskiego, a dokładniej wojkowickiego regionalisty i jednocześnie autora książki "Spacer do przeszłości czyli Wojkowice na starej fotografii" pana Stanisława Dudy otrzymaliśmy ciekawy artykuł (wraz z pakietem archiwalnych zdjęć) na temat pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny. Prezentujemy go tu w oryginalnym brzmieniu, bez żadnych skrótów redakcyjnych:
"Pamiętajmy o historii. To jest spuścizna naszych przodków. Tracąc historię nie mamy prawa stanowić o teraźniejszości naszego miasta i o jego przyszłości"


W tym roku mija 72 lata od odsłonięcia pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny który znajduje się przed szkołą podstawową nr 1 koło strażnicy OSP w Wojkowicach. Obecne władze miasta nie pamiętają o historii tego pomnika. Dalej obchodząc rocznicę wybuchu II Wojny Światowej przed tym pomnikiem i zamazują jego przeznaczenie. Ten pomnik nie ma nic wspólnego z II Wojną Światową. Nasi dziadowie i ojcowie budowali ten pomnik aby uczcić pamięć poległych wojkowickich harcerzy którzy zginęli w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918-1920.

W roku 1918 Wojkowice Komorne były małą wsią położoną obok granicy Prusko-Rosyjskiej, wchodzącej w skład zaboru rosyjskiego. Echa wielkiej polityki wolno dochodziły do mieszkańców. Dzień codzienny, praca na roli i przy budowie powstającej Kopalni Węgla Kamiennego nie stłumiły jednak tęsknoty do własnej ojczyzny – POLSKI.
Koniec I Wojny Światowej stwarzał realne możliwości powstania własnej ojczyzny. Pamięć o jej historii przekazywana przez poetów, pisarzy i malarzy podtrzymywała ducha patriotyzmu. Kto wówczas nie pasjonował się powieściami Sienkiewicz i Prusa; kto nie uczył się wierszy naszych poetów jak Mickiewicz, Słowacki i Norwid; kto ze wzruszeniem nie oglądał płócien Grodgera i Matejki.

Kto dzisiaj pamięta wiersz Władysława Bełzy /1847-1913/ pod tytułem „Katechizm polskiego dziecka”.

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak Twój?
Orzeł Biały.
Gdzie Ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi
Czem ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czem zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Coś Ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie


To był budulec naszej narodowej świadomości o której w dobie internetu i kultury medialnej tak mało się pamięta.

W roku 1918 mieszkańcy czynnie włączyli się w rozbrajaniu okupanta pruskiego /tak od roku 1914 tereny naszej wioski okupowały wojska Pruskie/. Możemy grupę naszych przodków z tego okresu zobaczyć na zachowanej fotografii.

Po dwudziestu latach w roku 1938 społeczność Wojkowic Komornych, Gminy Bobrowniki i Starostwo Powiatowe w Będzinie w rocznicę 20-stolecia uzyskania niepodległości postanowiła wybudować Pomnik. Pomnik ma czcić jakby dwie rocznice. Pierwsza to uzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz poległym w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej . Spina je jakby jeden motyw – poległym w 1918 i 1920 obywatelom naszej wsi. Nadano mu nazwę POMNIK POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY. Na dole pomnika umieszczono na tablicy cztery nazwiska poległych, a to:

SITKO STANISŁAW
ZIAJA EDWARD
UJEC MIKOŁAJ
SKOREK PIOTR

Byli to harcerze którzy wstąpili do wojska na apel Naczelnika Józefa Piłsudskiego w celu ratowania ojczyzny przed najazdem bolszewików.

Święto odsłonięcia Pomnika było wielkim wydarzeniem dla samej społeczności Wojkowic Komornych jak i dla okolicznych wiosek z Gminy Bobrowniki i samego Powiatu Będzińskiego.
Uroczystość uświetnili: ówczesny Starosta Powiatu Józef Boksa, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Wojkowic Komornych i okolicy.
Uroczystość rozpoczęto zbiórką na placu przy nie istniejącym już obecnie osiedli BETONY. Na terenie tego placu stoją obecnie dwa bloki, tzw. punktowce i pawilon handlowy w okolicy placu autobusowego. Stad zaproszeni goście wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod pomnik koło Strażnicy. W pochodzie brała również udział drużyna Wojska z którą w zaprzęgu konnym na podwoziu tzw. „bietka” ciągniony był karabin maszynowy który mieszkańcy kupili z własnych datków dla Wojska .

Całą ceremonię można zobaczyć na zachowanych fotografiach.
http://forum.zaglebiedabrowskie.org/viewtopic.php?f=42&t=1401&p=21607#p21607

Pomnik był dumą mieszkańców. Figura legionisty ma głowę zwróconą na zachód w stronę Niemiec z której spodziewano się napaści.
Po wejściu okupanta pomnik zniszczono. Jak wyglądały zniszczenia można zobaczyć na zdjęciu.

Po wojnie odrestaurowano pomnik ale bez figury legionisty. Władze ówczesne nie mogły pokazać że w Wojkowicach kultywuje się pamięć o żołnierzach walczących z bolszewikami.
W roku 1945 bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych na naszym terenie przed pomnikiem w wykopanym grobie pochowani 13 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania Wojkowic. W latach 60-siątych ubiegłego wieku ciała ich ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły Żołnierzy Radzieckich w Katowicach.

Po zmianach ustrojowych przywrócono dawny kształt pomnika z figurą legionisty
W tej chwili jest to jedyny pomnik wojskowy na terenie naszego Powiatu.
Dziwnym więc jest fakt zupełnej nie znajomości historii tego pomnika. Dzieci uczone są w szkołach że jest to pomnik nieznanego żołnierza, mauzoleum nieznanego żołnierza, pomnik legionisty. Kuriozalnym wręcz jest opinia jednej z Radnych naszego miasta że jest to Pomnik Partyzanta Armii Krajowej . Rok 1938 jego odsłonięcia i AK ?

Zapomina się o ludziach walczących z okupantem w szeregach Związku Orła Białego. Naprawdę haniebnym jest głoszenie przez niektórych że ZOB był organizacją stworzoną przez okupanta aby wyłapać ludzi chcący walczyć z hitlerowcami. Przecież była to organizacja powstała w Krakowie zaraz na początku wojny którą założyli oficerowie Wojska Polskiego. Taką propagandę głosili komuniści dla których była wrogą ideologicznie. Po jej rozgromieniu przez hitlerowców wielu jej członków działało w innych organizacjach, między innymi w Armii Krajowej. Stąd szerzenie takich kłamliwych teorii przez byłych członków byłej PZPR.

Teraz włodarze naszego miasta przejęli tą komunistyczną tradycję i urządzają obchody święta 1 września. A gdzie data 15 sierpnia ? To przecież rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej. To dzień Wojska Polskiego. To przecież ta data gdzie zamiast śmieci i wiatru powinny być władze miasta, dzieci i młodzież szkolna oraz społeczeństwo.

Jeżeli będziesz brał udział w uroczystościach pod tym pomnikiem pamiętaj o jego historii.

Stanisław Duda, Wojkowice
Komentarze

#1 | Christian Louboutin pumps blac dnia lipca 24 2010 02:23:13
christian louboutin gold glitter pumps
Christian Louboutin Pumps on sale

Christian Louboutin Pumps nib black

Christian Louboutin Pumps replica

Christian Louboutin Pumps knockoffs[/b]

christian louboutin ulona 140 platform sandals

Christian Louboutin Knockoffs
Christian Louboutin Flats

Christian Louboutin Flats sale

Christian Louboutin Flats replica

Christian Louboutin Ankle Boots

Christian Louboutin Ankle Boots black

christian louboutin sandals

christian louboutin sandals sale

christian louboutin sandals black

christian louboutin sandals flats

Christian Louboutin Slingbacks

Christian Louboutin Slingback platform pump

Christian Louboutin Slingback pumps

Christian louboutin Wedges

Christian louboutin Wedges on sale

Christian louboutin Wedges replica

cheap christian louboutin shoes uk

cheap christian louboutin uk

cheap christian louboutin shoes replica

Christian Louboutin clearance shoes

Christian Louboutin classic collection

Christian Louboutin 2010

Replica Christian Louboutin

discount christian louboutin shoes uk

cheap christian louboutin shoes uk

discount christian louboutin pumps

Nike Mercurial Vapor Superfly II FG

Nike Mercurial Victory FG

nike mercurial vapor superfly fg cleats

Nike Mercurial Vapor Superfly V

Nike Mercurial Vapor Superfly II FG cleats

Christian Louboutin Feticha Pumps

Christian Louboutin Simple 85 Pumps

Christian Louboutin Leopard Print Wedge Sandals

Christian Louboutin Pink Petal Sandals

Christian Louboutin Leopard Print Wedge Sandals


Christian Louboutin Bilbao Wedges

Leopard Print Pony Skin Christian Louboutin Wedges

coach handbags , coach outlet , coach purses , Jimmy Choo handbags , Prada handbags , Juicy Couture handbags
#2 | de dnia lipca 29 2010 09:17:37
we are committed to ensure that your LOUIS VUITTON handbags will arrive in perfect condition to your door. The louis vuitton OUTLET store offers all kinds of wonderful products.PRADA brings its unique fusion of tradition and innovation to the world of fragrance
#3 | DFXN dnia lipca 30 2010 05:36:34
<p>Nearly everybody will wish to know the price tag on other folks engagement Wholesale Bridal Dress. It's actually a guys major problem when they over hear a Wholesale Bridal Dress
and cost is actually mentioned only to discover that his Bridal Dress good friend likewise just lately got engaged with a Bridal Dresses twice the size or price. Truly sentimental value will usually out weight this particular Inexpensive Bridal Gowns of your ring however people globally will invariably question what's the typical cost of an engagementsummer bridal dress.Affording the engagement ring and paying within your ivory bridal dress budget will be much betterwholesale bridal dress than attempting to keep up with cheap bridal dress or family members. As i've already explained sentimental plus size bridal dress is way more important than any kind of diamond. You'll have lots of time for you to spend your modern bridal dress cash therefore do not go for broke. Rather than asking exactly what might be the normal cost of an engagement V-neck bridal dressyou should be asking &#8220;what is the typical cost of a wedding&#8221;.Becoming engaged V-neck bridal dress regrettably is often much more about how big the diamond rather than simple bridal dress between the couple. It isn't really hard to acquire strapless bridal dressbands below $300 for those who continue things correctly. First of all, perhaps you have considered second-hand formal bridal dress? A lot of jewelry retailers or even pawn stores may have a selection of used engagements bands to buy. All the evening dresses themselves appear nothing like second-hand andevening gownsare polished in Evening gown addition to shinned just like new. Becoming engaged nowadaysEvening Dresses 2010 regrettably is often much more about how big the diamond rather than feelings between the couple. It isn't really hard to acquire engagement bands below $300 for those who continue Cheap Evening Dresses correctly. First of all, perhaps you have considered Long Evening Dresses second-hand jewelry? A lot of jewelry retailers or even pawn stores may have a selection of used engagements Short Evening Dresses to buy. All the rings themselves appear nothing likeSimple Evening Dresses second-hand and they areFormal Evening Dresses polished in addition to shinned just like new.In the event that used isn't for you personally theBlack Evening Dresses potential of getting engagement rings below $300 holds fine. There isn't any point is Vintage Evening Dresses actually just saying &#8220;don&#8217;t be fussy&#8221; simply because in the end your engagement ring no matter the price can have sentimental value and that is precious. You really can afford to end up being fussy simply because you will discover a huge variety even now at your spending budget. One major aspect to think about is the Plus Size Evening Dresses of the year you purchase the engagement ring. If you're the old romantic and buy the engagement ring right before Valentine's Day you will most likely be spending at the highest time and wheneverDesigner Evening Dresses prices are usually a bit more compared to other months. The month of january is excellent or even search for shutting down sales.</p>
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka