WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

Zamieńmy sztuczne śląskie na prawdziwe śląsko-małopolskie
Piotr Bielecki 09.10.2010
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy faktycznie organizm administracyjny, w którym znajdujemy się powinien faktycznie nosić obecną nazwę. Jak wiadomo, blisko połowa terytoriów województwa kulturowo i historycznie do Śląska nie należy, a posiada swoją, głównie małopolską tradycję. Obecna nazwa naszym zdaniem jest zatem nieadekwatna i wręcz wprowadza w błąd, nie tylko osoby z zewnątrz, ale także radnych czy prezydentów zagłębiowskich miast. Nieraz można było usłyszeć "u nas na Śląsku", nawet z ust osób, które powinny znać różnicę. Tego typu incydenty rzucają kłody pod nogi zagłębiowskiemu regionalizmowi, a jasne jest, że najlepiej jest walczyć z przyczynami niż ze skutkami.


Jak wiadomo, blisko połowa terytoriów województwa kulturowo i historycznie do Śląska nie należy, a posiada swoją, głównie małopolską tradycję. Obecna nazwa naszym zdaniem jest zatem nieadekwatna i wręcz wprowadza w błąd, nie tylko osoby z zewnątrz, ale także radnych czy prezydentów zagłębiowskich miast. Nieraz można było usłyszeć "u nas na Śląsku", nawet z ust osób, które powinny znać różnicę. Tego typu incydenty rzucają kłody pod nogi zagłębiowskiemu regionalizmowi, a jasne jest, że najlepiej jest leczyć przyczyny a nie skutki.

Przy okazji nadchodzących wyborów samorządowych rozpoczynamy zatem kampanię, której celem jest nagłośnienie fałszującego obraz nazewnictwa, a w dłuższej perspektywie skorygowanie nazwy obecnego organizmu administracyjnego.

Nasze stowarzyszenie stoi na stanowisku, że najbardziej adekwatną nazwa dla województwa to śląsko-małopolskie. Wyraźnie rozgranicza ona części składowe województwa, pielęgnuje różnorodność, i zapobiega silezjanizacji naszego regionu. Śląsko-Małopolskie pielęgnuje tradycje, a nie tworzy na jej gruzach wyrób tradycjo-podobny. Koncepcja ta nie jest precedensowa, bowiem funkcjonują już dwuczłonowe województwa jak np. warmińsko-mazurskie czy kujawsko-pomorskie. To tylko polskie przykłady, a przecież jest ich więcej. Można spojrzeć na Niemcy i Francję, gdzie powszechne są podobne praktyki. Czemu więc nie zastosować niniejszego rozwiązania do regionu administracyjnego tak różnorodnego jak nasz? Czemu Zagłębiacy, mieszkańcy Częstochowy czy Żywiecczyzny mają być pomijani i czuć się gorsi?

Już fakt nazwania metropolii pomijającej w nazwie Zagłębie wzbudził kontrowersje. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku na próbie 250 mieszkańców regionu pokazało, że tylko 33% mieszkańców nie uważa elementu nazwy za dyskryminację. Jesteśmy pewni, że podobnie myśli się w kontekście nazwy województwa. Kolejny przykład? W toku ostatniej internetowej sondy Gazety Wyboczej, większość opowiada się za zmianą nazwy.

Zapraszamy zatem do współpracy wszystkie środowiska, z obu stron Brynicy, z północy i południa województwa, które mają podobne jak my poglądy w tej sprawie.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszego forum. i innych stron związanych z tematem:
www.wojewodztwoslaskie.eu - o różnorodności obecnego województwa
Strona Urzędu Marszałkowskiego opisująca ziemie wchodzące w skład województwa
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka