WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Zagłębie Dąbrowskie bastionem lewicy A.D. 2009?
FdZD 28.06.2009
Powszechnie panuje teza, że Zagłębie Dąbrowskie przejawia większe sympatie lewicowe od sąsiednich regionów i ogółem reszty kraju. Przeszłość pokazała, że lewica (niezależnie - czy o rodowodzie PZPR-owskim czy nie) uzyskiwała w naszym regionie ponadprzeciętne wyniki w porównaniu do reszty kraju. Warto jednak zadać sobie trud by sprawdzić jak wypadamy na tle najbliższych sąsiadów i czy teza rzeczywiście jest prawdziwa.

Czy w czasie ostatnich wyborów do parlamentu europejskiego znów w Zagłębiu wygrała lewica? - oto odpowiedź...W analizie wzięto pod uwagę szeroki obszar Zagłębia Dąbrowskiego (jasny zielony), a na mapie rezultaty zostały zestawione z sąsiednimi okręgami wyborczymi (niebieski - ziemie historycznie śląskie, ciemnozielony - ziemie historyczne małopolskie i województwo małopolskie, pomarańczowy - województwo świętokrzyskie).
Najlepszy wynik partie lewicowe uzyskały w największym mieście regionu - Sosnowcu (35,8%). W porównaniu z sąsiadującymi śląskimi miastami kontrast jest ogromny. Podobnie ma się sytuacja porównując powiaty będziński (27,4%) i myszkowski (19,6%) z okręgami siemianowickim (14,6%), piekarskim (13,9%), tarnogórskim (12%) i lublinieckim (9,9%). Blisko dwukrotnie więcej osób głosowało za lewicą na wschód od Brynicy. Jest to jeden z objawów faktycznego dualizmu regionalnego województwa śląskiego (blisko 50% jego obszaru stanowi Małopolska w tym Zagłębie Dąbrowskie). Porównanie okręgu częstochowskiego z sąsiednim potwierdza dodatkowo tą tezę. Na Śląsku już w dwudziestoleciu międzywojennym silniejsze były wpływy opcji prawicowych i jak widać tendencja ta utrzymuje się do dzisiaj. Na tle ziem o rodowodzie małopolskim kontrast nie jest już tak wyraźny, chociaż i tak minimalnie więcej osób w Zagłębiu postawiło na lewicę.
Podsumowując, historia do dzisiejszego dnia wywiera piętno na wyznawanych przez mieszkańców wartościach. Ich uzewnętrznieniem jest opcja, którą zaznaczamy przy urnie wyborczej, bo w przeważającej liczbie przypadków głosujemy na dany komitet wyborczy, a nie na konkretnego kandydata.

Piotr Bielecki


Zachęcam przy tej okazji do dyskusji na naszym forum, gdzie podobne zestawienie znajduje się w odniesieniu do ostatnich wyborów samorządowych z 2006 roku.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka