WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
FdZD 03.04.2009
?Panowie, żadnych marzeń !? To oświadczenie nowego cara Rosji Aleksandra II wygłoszone podczas jego pobytu w Warszawie, w maju 1856 roku wyzbyło wszelkich złudzeń, co do politycznej przyszłości ziem polskich wchodzących w skład zaboru rosyjskiego. Polska, przynajmniej formalnie niezależna nie istniała w tym czasie już od około 60 lat. Od upadku, wraz z Napoleonem namiastki wolnego kraju, Księstwa Warszawskiego już także upłynęło ok 40 lat. Polacy jednak nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości !
cay artyku
Józef Patrycjusz Cieszkowski ( 1798- 1867) - inżynier górniczy, twórca pojęcia Zagłębie Dąbrowskie
FdZD 19.03.2009
Urodził się 8 marca w Czubrowicach jako syn Franciszka herbu Zerwikaptur i Rozalii z Długoborskich. Edukację rozpoczął w gimnazjum w Opolu, potem kształcił się w Akademii Górniczo- Hutniczej w Kielcach. Tu przebywał prawdopodobnie trzy lata (1817-1820). W roku 1820 był asystentem inżynierii Dozorstwa Olkusko- Siewierskiego, w 1823 roku pracował w kopalni Galmanu w Sławkowie.
cay artyku
Niezwykła granica
FdZD 11.03.2009
Mieszkamy na Śląsku. To trochę niebezpiecznie brzmiące zdanie, za które w okolicach ligowych stadionów po wschodniej stronie Brynicy można dostać po głowie. Jednak tak uważa zdecydowana większość Polaków, którzy nie odróżniają Śląska od Zagłębia. Takie same kominy, takie same szyby kopalni, taki sam ogólny krajobraz.
cay artyku
Tajemnicza kaplica w Sosnowcu - Zagórzu.
FdZD 03.03.2009
Przechadzając się po najstarszej części Zagórza, nie sposób nie zauważyć pewnej oryginalnej budowli, która swym wyglądem zdecydowanie wyróżnia się z otoczenia. Właściwie to obiekt ten zupełnie nie pasuje do najbliższej okolicy i sprawia wrażenie, że znalazł się w tym miejscu jakimś tajemniczym zrządzeniem losu. Mowa tutaj oczywiście o starej, kamiennej kaplicy, która nieśmiało przycupnęła pod majestatycznymi murami kościoła św. Joachima.
cay artyku
Partycypacja obywatelska mieszkańców Sosnowca...
FdZD 02.03.2009
Samorząd to nie tylko władze lokalne, ale i mieszkańcy. Dla jego prawidłowego i pełnego działania niezbędne jest by brali oni udział w podejmowaniu decyzji dotyczących swojej miejscowości, wyrażali swoje poparcie lub sprzeciw dla lokalnych inicjatyw i się w nie włączali...
cay artyku
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka