E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:
|
|
Zwiedzano Sztygarkę |
Piotr Bielecki 21.01.2011
|
|
W środę, 19.01.2011 z inicjatywy naszego stowarzyszenia w Muzeum Miejskim „Sztygarka” odbyła się prezentacja zabytkowej sztolni, nowego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Na prezentacje zostały zaproszone i przybyły osoby zajmujące się zawodowo bądź społecznie turystyką i krajoznawstwem skupione m.in. w Górnośląskim Kręgu Krajoznawczym, przedstawiciele oddziałów PTTK z całego województwa, a także osoby z bliskiego nam kulturowo i historycznie Olkusza.
Jako stowarzyszenie regionalne od początku naszego istnienia zabiegamy o promocję Zagłębia, oraz o poszanowanie naszej tożsamości czego wyrazem jest miedzy innymi pielęgnowanie granicy regionalnej, granicy jak najbardziej naturalnej bo wynikającej z różnorodnej wielowiekowej historii. Zamiast sztucznego łączenia i „zasypywania rzeki” wolimy „budowanie mostów” i współpracę z wzajemnym poszanowaniem wszelkich różnic.
Zaproszenie naszych sąsiadów Górnoślązaków na to spotkanie, to kolejny dowód na to, że można walczyć o zagłębiowską tożsamość łamiąc stereotypy mówiące że regionalizmy wywołują antagonizmy i „sztuczne podziały”.
Samo spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Gospodarze obiektu, dyrektor „Sztygarki” Arkadiusz Rybak , oraz kustosz Sebastian Kosakowski wcielili się w rolę kompetentnych przewodników oprowadzając po salach tego muzeum.
Część turystyczno-krajoznawczą spotkania poprzedził jednak sympatyczny dla naszego stowarzyszenia moment kiedy Dariusz Jurek, prezes FdZD otrzymał z rąk dyrektora Rybaka ozdobny list z podziękowaniem za jego aktywne działania i pomoc przy staraniach o wpisanie sztolni na Szlak Zabytków Techniki.
Po zwiedzeniu ekspozycji w salach muzealnych wszyscy udali się do zabytkowej sztolni, głównego celu spotkania. Jest to bardzo cenny obiekt pod względem turystyczno-krajoznawczym Zagłębia i jednocześnie jeden z ostatnich śladów działalności górniczej w naszym regionie. Niestety, fatalna polityka zagłębiowskich decydentów doprowadziła do tego że ślady wspaniałej historii przemysłu utraciliśmy bezpowrotnie. Tym bardziej należy się szczególna opieka tym obiektom które jeszcze ocalały, a szacunek i wsparcie tym osobom które walczą o ich zachowanie. Takimi osobami są bez wątpienia wszyscy pracownicy muzeum „Sztygarka” gdyż to tylko dzięki ich osobistej determinacji niszczejący, zalany całkowicie obiekt został odrestaurowany by w końcu po usilnych staraniach znaleźć się na intensywnie promowanym z środków wojewódzkich Szlaku Zabytków Techniki.
Jak zapowiedział obecny na spotkaniu Edward Wieczorek, autor licznych przewodników już został przygotowany odpowiedni materiał promocyjny dla nowych obiektów na tym szlaku. Jesteśmy przekonani że te działania przełożą się na większe zainteresowanie zagłębiowskimi obiektami, a co za tym idzie historią naszego regionu.
Stanisław Czekalski, prezes sosnowieckiego oddziału PTTK stwierdził jednoznacznie że tylko wspólne działanie zagłębiowskich urzędów, instytucji i organizacji może doprowadzić do tego że Zagłębie przestanie być "białą plamą" na mapie atrakcji turystycznych województwa. Doskonałym narzędziem do tego mogłoby być powołanie Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej, niestety jak stwierdził z powodu oporu urzędniczego ta inicjatywa jak dotąd nie została zrealizowana. Być może przykład wspólnych działań zakończonych sukcesem, takim jakim jest wpisanie dąbrowskiej sztolni na szlak ZT uzmysłowi co niektórym lokalnym urzędnikom i politykom że to jest wielka szansa, a być może i jedyna dla promocji Zagłębia.
Składamy serdeczne podziękowania Arkadiuszowi Rybakowi, Sebastianowi Kosakowskiemu i wszystkim pozostałym pracownikom „Sztygarki” za przyjecie naszej inicjatywy zorganizowania tego spotkania, oraz za całą dotychczasową współpracę.
Zdjęcia na naszym forum |
|
0 odpowiedzi |
|
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
|
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
|
|
|