WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Ks. Serfin Wojciech Szulc
Michał Kusiak 16.04.2021
Wspomnienie o ks. Serafinie, Wojciechu Szulcu.

( w związku z przypadającą 16 kwietnia 190 rocznicą Urodzin)


Historia życia naszego rodaka - ks. Serafina Wojciecha Szulca, powstańca styczniowego, urodzonego 16 kwietnia w 1831r. właśnie w Siemoni, wielkiego patrioty, który marzenia o wolnej Polsce realizował poprzez czynny udział w powstaniu styczniowym, a o którym prawie nikt nic nie wie, nawet w Siemoni, w miejscu jego urodzenia, bez wątpienia zasługuje na przypomnienie.To wyjątkowa postać w historii Zagłębia - niestety zupełnie zapomniana, a nawet całkowicie nieznana. Przypomnienia tej postaci podjęło się stowarzyszenie „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego”, które w 2016r. wydało książkę pt. „Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863r.

W książce tej oprócz pamiętników ks. Serafina Szulca wydanych w Paryżu po upadku powstania, zamieszczony jest także biogram naszego zapomnianego bohatera, autorstwa Pana Dariusza Jurka.


Zainspirowani niezwykłymi losami naszego rodaka - patrioty, który dobrze zasłużył się Bogu i Ojczyźnie, podjęliśmy inicjatywę upamiętnienia ks. Szulca właśnie w Siemoni - w 190 rocznicę Jego Urodzin - poprzez ufundowanie tablicy pamiątkowej na placu przy Kościele Parafialnym.

Tablica będzie mogła spełniać nie tylko rolę Miejsca Pamięci, ale również edukacyjną, szczególnie, że w najbliższym sąsiedztwie znajduje się szkoła i Dom Kultury. A jako, że przez Siemonię biegnie także Droga św. Jakuba VIA REGIA - najważniejszy szlak kulturowy Europy, z pewnością przyczyni się również do promocji nie tylko naszej miejscowości ale również Gminy.

Siemonia może być dumna ze swego rodaka - patrioty. Tylko nieliczne miejscowości mogą pochwalić się Bohaterem Narodowym, a my również możemy znaleźć się w tym gronie.


Niestety, pandemia i związane z nią obostrzenia pokrzyżowały nasze działania. Wierzymy, że mimo wszystkich przeciwności losu, uda nam się zrealizować te plany w późniejszym terminie. A tymczasem zamiast uroczystego odsłonięcia tablicy - przedstawiamy jej projekt.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka