WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

"Witamy w Zagłębiu !" (dzień drugi)
FdZD 19.06.2009
Wtorek, 16 czerwca był drugim dniem wycieczki szkoleniowej po Zagłębiu Dąbrowskim. Zaprezentowaliśmy naszym gościom kolejne atrakcje z naszego regionu które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie.
W tym dniu zwiedziliśmy:

-Hutę ArcelorMittal Poland S.A. (czyli dawną Hutę "Katowice") w Dąbrowie Górniczej
-Wzgórze Gołonoskie z zabytkowym kościołem
-Bramę Cukermana w Będzinie
-Górę Zamkową w Będzinie
-Kościół św. Stanisława w Czeladzi
-Zabytkowy rynek w Czeladzi
-Kopalnię Saturn w Czeladzi z galerią w starej przykopalnianej elektrowni

Wszędzie byliśmy bardzo serdecznie przyjmowani przez gospodarzy obiektów którzy bardzo chętnie opowiadali o ich historii. To spowodowało, że kilka punktów wycieczki z uwagi na brak czasu musiało niestety wypaść z planu.

Bardzo pozytywne wrażenie przyniosła wizyta w Starostwie Będzińskim i spotkanie ze Starostą Adamem Lazarem który po raz kolejny pokazał, że sprawy Zagłębia są mu bardzo bliskie. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał w prezencie pakiet materiałów promocyjnych z Będzina i z powiatu.

Wypowiedzi uczestników potwierdziły naszą obserwację, a mianowicie to, iż wszyscy byli bardzo zaskoczeni bogactwem i różnorodnością obiektów mogących stać się przy odpowiedniej promocji dużymi atrakcjami turystycznymi.

Tym samym rozwiał się stereotyp jakże często niestety powtarzany także przez miejscowych decydentów, mówiący o tym że miasta zagłębiowskie nie mają potencjału turystycznego.

Innym stereotypem który legł w gruzach było powszechne przeświadczenie, że historia Zagłębia Dąbrowskiego liczy sobie zaledwie ok. 150 lat. Przekonywaliśmy i udowadnialiśmy na każdym kroku, że tyle lat faktycznie liczy tylko nazwa regionu, natomiast ziemie które tworzą ten region mają historię starszą nawet niż polska państwowość, o czym świadczą dowody materialne w postaci wykopalisk archeologicznych.

Podkreślaliśmy także i to, że Zagłębie Dąbrowskie to historycznie i kulturowo część Zachodniej Małopolski, a województwo śląskie jest tylko jednostką administracyjną, a nie śląskim regionem, jak dość powszechnie jest to niestety mylnie nazywane.

Jako przykład braku profesjonalizmu mediów, a nawet instytucji wydających przewodniki po województwie podawaliśmy zamek w Będzinie, który bardzo często i chętnie jest nazywany zamkiem śląskim, gdy tymczasem ten zamek miał właśnie bronić przed najazdem wrogów od strony Śląska!

Liczymy, że to dwudniowe szkolenie terenowe, oraz przyswojona wiedza przyczynią się do lepszego zrozumienia specyfiki naszego regionu, oraz zachęcą do jego ponownego odwiedzenia. Zapraszamy już teraz, jednocześnie dziękując uczestnikom wycieczki za odwiedziny i za wspólnie spędzony czas!

Zapraszamy także do zobaczenia foto relacji z drugiego dnia wycieczki: http://forum.zaglebiedabrowskie.org/viewtopic.php?f=61&t=846
3 odpowiedzi
Komentarze

#1 | mcitp dnia czerwca 17 2010 04:28:58
"I was a layman when it came to computers, whenever some error came I was teleported to a new world of confusion, the MCSE I had about XP was sufficient for me to normally run it, however the firm I worked in required serious level of knowledge regarding all aspects of XP, MCSE ensures that to a great extent. The only source of guidance for me has been Testking, I never lost faith and worked hard, and today I’m happy to say that I have cleared the examination, thanks to MCSE.”
#2 | congcong dnia lipca 06 2010 04:12:15
.The excellence and superb performance in the form of precision design is what that Make our replica watches one of the best seller, replica watches provide you a huge selection of Replica A Lange & Sohne watches for you to choose.replica watches has become the shopping paradise for fashion enthusiasts.Replica Cartier Ballon Bleu Watches
Replica Cartier 21 Must De Cartier Watches
Replica Cartier La Dona Watches
Replica Cartier Tank Watches
Replica Cartier Pasha Watches
Replica Cartier Santos Watches
Cartier Roadster Replica Watches
Omega Seamaster Replica Watches
Replica IWC Pilot Watches
#3 | ugg dnia lipca 21 2010 10:51:22
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka