WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Folder: 24 Zamki Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 13.01.2010Informujemy, że w ramach naszego projektu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD", polegającego na organizacji wycieczek turystyczno-krajoznawczych, wydaliśmy foldery informacyjne na temat naszego regionu. Już dziś mamy przyjemność opublikować pierwszą z nich. Począwszy od dnia dzisiejszego na naszej witrynie będą umieszczane kolejne z nich, by każdy zainteresowany swoim regionem mógł wzbogacać swoją wiedzę w temacie.

Pierwszą jest broszura na temat fortyfikacji Zagłębia Dąbrowskiego. Koncepcją graficzną stworzył Wojciech Pudło, który też był wespół z Arturem Żakiem odpowiedzialny za zawartość merytoryczną. Zapraszamy do lektury.

Tą i inne broszury już teraz można bezpłatnie pobrać z Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, a wkrótce również w innych placówkach kulturalnych regionu. Foldery można również uzyskać w pubie Excalibur w Czeladzi.

Wydanie ulotek zostało dofinansowane przez Urząd Miasta w Sosnowcu.
26 odpowiedzi
Komentarze

#1 | Maciek dnia stycznia 13 2010 17:42:43
Świetny pomysł. Gratulacje. Wreszcie coś ruszyło i to w dobrym kierunkuSmile Pozdrowienia !!!
#2 | Maciek dnia stycznia 13 2010 17:44:49
Adres Centrum Informacji i godziny w których można to pobrać - trzeba podawać jak najczęściej bo inaczej goście mogą pomyśleć że to tylko dla samych swoich, to tak na marginesie...
#3 | wojtek dnia stycznia 13 2010 18:52:20
dzięki wielkie
cieszę się, że trafił się ktoś, komu się pomysł spodobał
miłego zwiedzania!
#4 | Piotr Bielecki dnia stycznia 13 2010 18:57:35
Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu znajduje się na sosnowieckiej patelni - to taki budynek na skrzyżowaniu Modrzejowskiej i Warszawskieej. Otwarte z tego co wiem od poniedziałku do piątku od rana do popołudnia Wink
#5 | Bogdan dnia stycznia 14 2010 11:41:19
hahahha, Rabsztyn w Zagłębiu?? jeszcze lepiej z Koziegłowani, puknijcie wy się w głowę.

"Forum Dla Stworzenia Zagłębia Na Siłę"
#6 | Michał Węcel dnia stycznia 14 2010 12:15:15
Dobra robota i świetny chwyt marketingowy z którym nie do końca się zgadzam Smile.
Pozdrawiam
Michał Węcel
#7 | homeboy dnia stycznia 14 2010 12:26:08
Dobra robota z tymi ulotkami a jeszcze lepsza z filmem. To jest coś co może trafić w "wielkie liczby".
#8 | Piotr Bielecki dnia stycznia 14 2010 15:39:24
Jedno jest pewne - nawet wśród historyków nie ma zgodności co do obszaru. Są dwie generalnie koncepcje - obie przedstawione tutaj: http://zaglebiedabrowskie.org/viewpage.php?page_id=4

Na jakąś trzeba się zdecydować - w sierpniu 2008 roku jako FdZD zebraliśmy dostępne materiały i przeprowadziliśmy wewnętrzną dyskusję w tym temacie. Każdy przyniósł znane sobie źródła opisujące obszar Zagłębia. Chociaż nie było na poczatku jednomyślności wśród nas, po analizie powyższych dokumentów okazało się, że jest to koncepcja naszym zdaniem jak najbardziej zasadna, wszyscy do niej zostali przekonani i dodam więcej: nie my ją wymyśliliśmy.
#9 | Artek z przyprużeniem oka. dnia stycznia 15 2010 08:57:03
A mnie, jako zagorzałemu zwolennikowi i propagatorowi idei Wielkiego Dumnego Zagłębia brakuje tutaj przynajmniej dwóch ważnych zamków: Pieskowej Skały i Ojcowa. One też zostały uwzględnione w słynnym "Przewodniku po Zagłębiu Dąbrowskim" z 1939 roku. Rozumiem że nie zmieściły się ze względu na szczupłe gabaryty ulotki Wink
#10 | Artek na maksa obrażony.... dnia stycznia 15 2010 19:38:02
No tego to się po Was nie spodziewałem...

Kiedy to już kurz opadł na pobojowisko słownych potyczek granicznych, czytam ci ja sobie, na spokojnie, po raz wtóry z należytym dystansem rzeczoną ulotkę i oczom własnym nie wierzę bo oto wśród zamków widzę wieżę.
Ślipia wytężam, okular poprawiam i cóż dostrzegam - wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie i do tego Dolnym jak wół stoi napisana, a naszej ci, znaczy się zagórskiej ani widu ani słychu. No jakże to? Czy to Zagorze prope Bandzyn to nie w zagłębiowskiej ziemi ulokowane? Gwałtu! Przecie to nie jego wina że na gruntach tutejszych, wprzódy fortel uczyniwszy, rycerstwo ślunskie ekspofortalicjum pobudowało na pohańbienie ludowi z Małopolskiej wyrosłemu dziedziny.
Widać to już nam szczeznąć przyjdzie, albo i co gorsza do Ślunska przynależeć pora …

Wink
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka