WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Uroczysta wycieczka odcinkiem szlaku Via Regia
Piotr Bielecki 26.07.2010
Deszczowa pogoda nie wystraszyła wycieczkowiczów, którzy w liczbie około 30 osób zgromadzili się w miejscu zbiórki - Kościele św. Trójcy w Będzinie. Po omówieniu historii obiektu, zebrani podziwiali jego wnętrza i przeszli na kompleks cmentarny, gdzie m.in. zapalono znicze przy grobie Grzegorza Dolniaka. Kolejnymi punktami na trasie były żydowski kirkut, zamek i pałac Mieroszewskich. Stamtąd przez las grodziecki i urokliwe przyrodnicze tereny zawędrowano na sam szczyt wzgórza św. Doroty, gdzie miało miało miejsce spotkanie z liczną grupą osób przybyłych na uroczyste spotkanie FdZD.

Wszyscy wspólnie, uczestnicy wycieczki, przedstawiciele zagłębiowskich organizacji i środowisk, oraz zaproszeni goście mieli możliwość w tym szczególnym miejscu zapoznać się z działalnością naszego stowarzyszenia. Przedstawiono realizowane projekty ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych z Drogą św. Jakuba na odcinku przebiegającym przez Zagłębie Dąbrowskie. Miało to szczególną wymowę gdyż prezentacja ta miała miejsce 25 lipca, a więc dokładnie w Dniu św. Jakuba uroczyście obchodzonym w całej Europie.

Wyjątkową częścią niedzielnego spotkania było także uroczyste przyjęcie do naszego grona nowego, honorowego członka FdZD, profesora Włodzimierza Wójcika który na tą okazję przygotował okolicznościowe przemówienie. Relacja z tej części spotkania,oraz tekst przemówienia Pana Profesora zostaną przedstawione już wkrótce.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne wycieczki w ramach naszego projektu.
1 odpowiedĽ
Komentarze

#1 | Jacek dnia lipca 26 2010 19:30:53
Dziękuję organizatorom za zorganizowanie ciekawej i sympatycznej wycieczki. Również bardzo wymowna była uroczystość w kościele na Górze Św. Doroty, a zwłaszcza wystąpienie pana profesora Włodzimierza Wójcika. Szkoda tylko, że padał niewielki deszcz; organizatorzy powinni jednak silniej współpracować ze sferami meteorologicznymiSmile
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka